FAQ - czyli najczesciej zadawane pytania

Dostałem dzisiaj w prezencie kraba. Nawet nie wiem czy to on czy ona...
Jak czesto mam karmić kraba?
Czym karmić kraba? Czy żywa rybka na pokarm dla kraba to dobry pomysł?
Czy krab nie zrobi mi krzywdy szczypcami?
Czy musi być filtr i jaki nailepiej?
Jaką temperaturę musi mieć krab?
Czy w dzien krab musi mieć sztuczne światlo?
W jaki miejscu powinno być umieszczone terarium?
Jakie akwarium jest najlepsze(ilo litrowe) ?
Czy terarium musi być zakryte?
Mój krab uciekł z akwarium! Wylazł po kablu i czmychnął... Szukałem go, ale nigdzie nie mogę znaleźć. Co robić?
Czy mogę nasypać krabom ziemi torfowej, żeby porobiły sobie jamki?
Ostatnio widziałem na północy Polski najprawdziwszego w świecie kraba. Czy to możliwe, żeby uciekł komuś z akwarium?
Moj krab mial wylinke! Co teraz dawac mu do jedzenia i jak dlugo pozostawic stary pancerz w akwarium?
Czy kraba da sie oswoic?
Nie wiem co zrobic z krabem jesli bede myc akwarium...
Czy zamiast grzalki wystarczy lampka np. 30W a jesli nie to jaka...?
Czy krab moze miec sztuczna roslinke?

Pytanie: Dostałem dzisiaj w prezencie kraba. Nawet nie wiem czy to on czy ona...

Odpowiedź: Płeć kraba możesz określić patrząc na jego spodnią stronę (brzuszek). Ma on tam taką "klapkę". Jest to w ten sposób właśnie zawinięty odwłok kraba. Jeśli odwłok jest bardziej "obły", szeroki - to jest to samiczka; jeśli bardziej "ostry", wąski - samiec.
opracowanie:

Pytanie: Jak czesto mam karmić kraba?

Odpowiedź: Kładź mu jedzenie raz dziennie do jakiejś miseczki (miseczka jest ważna, żeby jedzenie nie gniło w wodzie lub na wilgotnym podłożu). Jeśli krab będzie głodny to sam sobie weźmie. Jeśli jedzenie w miseczce będzie zostawać do następnego dnia to znaczy, że krab zaczyna "pościć" przed wylinką i można mu dawać jedzenie rzadziej. Na kilka dni lub nawet tygodni przed wylinką krab już nic nie je i można mu już nie dawać jedzenie wogóle, aż zmieni pancerzyk.
opracowanie:

Pytanie: Czym karmić kraba? Czy żywa rybka na pokarm dla kraba to dobry pomysł?

Odpowiedź: Żywa rybka to nienajlepsze rozwiązanie - chyba że to zbrojnik (czyli glonojad) lub jakas inna rybka, ktora mało pływa. Kraby raczej nie poluja tylko jedza padlinę. Możesz go karmić mrożonymi rybkami lub krewetkami (do kupienia w wiekszosci sklepow zoologicznych), mięsem kurczaka, a nawet wołowiną i wieprzowiną. Do tego - ważne! - dodawaj mu jakies owoce (jablka, banany), nasiona lub orzechy (orzechy włoskie, siemie lniane), zieleninę (sparzona salate, jesli masz akwarium - roslinki z akwarium - np. liscie, ktore przycinasz). Osobiscie daje moim krabom także takie specyfiki, ktore zawieraja mineraly i witaminy. Polewam nimi ich jedzonko. Też mozna je kupic w sklepach akwarystycznych. Kraby mozna też podkarmiać jedzonkiem dla żółwi, ale moje kraby raczej nie chca tego jeść i decyduja sie na to tylko, jak nic innego już nie mają.
opracowanie:

Pytanie: Czy krab nie zrobi mi krzywdy szczypcami?

Odpowiedź: Są tacy, ktorzy twierdzą, że krab tęczowy może nawet uciąć palec, są tacy, co mówią, że co najwyżej mocno uszczypnie. Jedno jest pewne - krab jest dużo silniejszy niż to się zdaje, a jego szczypce są pokryte na prawdę grubym pancerzem, a przez to są bardzo twarde. Podsumowujac - lepiej nie dac sie uszczypnąć, choć nie należy z tym przesadzać. Kraby sa raczej płochliwe i jeśli nie będziesz go drażnic nic Ci nie zrobi, gdy będziesz sprzątać jego akwarium lub kłaść mu jedzonko. Trzeba go na prawdę nieźle rozzłościć lub przestraszyć, żeby uszczypnął. Najwiekszy problem to wyciagnięcie kraba z akwarium (np. na czas generalnych porządkow - warto je zrobic raz na jakis czas, np. 2-3 miesiace). Mozna go łapać w rece (trzymajac przy tym jego szczypce tak, by nie mógł uszczypnąć; nie jest to zadanie łatwe, ale do zrobienia), a można go także zapędzić siatką na ryby do dużego słoika. Jest to sposób łatwiejszy, mniej dla kraba stresujący i na pewno bez ryzyka uszczypnięcia.
opracowanie:

Pytanie: Czy musi być filtr i jaki nailepiej?

Odpowiedź: Filtru nie musisz mieć w akwaterrarium z krabami. Będzie trzeba wtedy jednak czyscić je częściej i częściej wymieniać wodę. Filtr nie musi byc duży i wydajny, bo przemiana materii u krabów jest stosunkowo wolna i nie wydalają duzej ilosci szkodliwych substancji. Używam tanich polskich filtrow wewnetrznych do akwarium. Nie jest to "mistrzostwo świata", ale spełniają swoją rolę. Wymienilem tylko ich oryginalne wklady z gabki na wklad z waty i ustawiłem przepływ wody na najmniejszy jak się da. W sumie mozna polecić każdy nieduży filtr wewnętrzny do akwariow. Najlepiej wybrac się do jakiegoś sklepu akwarystycznego i obejrzeć jakie tam mają. Ważne, żeby filtr mógł pracować w dowolnej pozycji, a nie tylko w pionie - lepiej go położyć na boku przy dnie. Jak już będziesz instalowal filtr dobrze jest jakoś zabezpieczyć kabel - po pierwsze, żeby krab go nie przeciął (u mnie krab zjadl izolacje z kabla od czujnika temperatury...), po drugie - żeby po nim nie wyszedl z akwaterrarium. Mozna kabel wpuścić np. w gumowy wąż, a akwaterrarium przykryć klapą i dopilnować, żeby w pobliżu kabla nie bylo dużego otworu (takiego, przez który krab mógłby się przecisnąć).
opracowanie:

Pytanie: Jaką temperaturę musi mieć krab?

Odpowedź: Kraby teczowe i mangrowe (na razie jedyne, jakie widzialem w sklepach) najlepiej czują się w temperaturze ok. 25 st. C. Należy uważać, żeby kraba nie przegrzać (np. temperatura powyzej 30 st. C może już krabowi zaszkodzić). Temperatury poniżej 20 st. C też nie są wskazane, ale nie tak niebezpieczne, jak przegrzanie.
opracowanie:

Pytanie: Czy w dzien krab musi mieć sztuczne światlo?

Odpowiedź: Lepiej byłoby, żeby miał. U mnie kraby maja zwykłe żarowki, które też odrobinę grzeja, więc kraby lubią pod nimi siedzieć i się wygrzewać. Najlepiej byloby kupić typową "dzienną" żarówkę do terrarium - choć to dużo większy wydatek. Żarówka taka daje odpowiednie spektrum światła.
opracowanie:

Pytanie: W jaki miejscu powinno być umieszczone terarium?

Odpowiedź: Najlepiej nie tam, gdzie się często chodzi - przedpokój, korytarz, blisko wejscia do pokoju - odpada. Kraby będą widzieć ruch i będą się denerwować. Lepiej ustawic je gdzieś w spokojnym miejscu. Nie stawiałbym też akwaterrarium na oknie lub w miejscu bezpośrednio oswietlanym przez słońce, bo w lecie temperatura moze wzrastać w sposób niekontrolowany, a ścianki i podłoże pokryje się glonami.
opracowanie:

Pytanie: Jakie akwarium jest najlepsze(ilo litrowe) ?

Odpowiedź: Zalezy ile chcesz trzymac krabow i jakie. Ja mam 60 litrowe akwarium zaadaptowane na terrarium dla kraba tęczowego i trochę mniejsze dla kraba mangrowego. Na razie wystarcza, ale jak krab tęczowy jeszcze trochę podrośnie, to będę mu musiał powiekszyć domek.
opracowanie:

Pytanie: Czy terarium musi być zakryte?

Odpowiedź: Raczej tak. Z dwóch powodów: po pierwsze - krab może uciec po kablach. Po drugie - jeśli terrarium będzie zakryte wewnątrz będzie cieplej i wilgotniej. Jest ważne, żeby nie tylko woda miała odpowiednią temperaturę, ale także powietrze.
opracowanie:

Pytanie: Mój krab uciekł z akwarium! Wylazł po kablu i czmychnął... Szukałem go, ale nigdzie nie mogę znaleźć. Co robić?

Odpowiedź: Jeśli się zdarzy, że krab ucieknie (to może się zdarzyć nawet jeśli jest klapa; kraby są dość silne, żeby podnieść takie typowe przykrycia), to trzeba zostawić gdzieś na noc wilgotną gąbkę. Krab będzie szukał wilgoci i po jakimś czasie znajdzie gąbkę (no chyba, że dostanie się do lazienki albo znajdzie jakieś inne źródło wilgoci).
opracowanie:

Pytanie: Czy mogę nasypać krabom ziemi torfowej, żeby porobiły sobie jamki?

Odpowiedź: Lepiej nie syp torfu ani żadnej ziemi. Z 2 powodów. Po pierwsze - w ziemi zawsze znajda się jakieś szczątki organiczne, które będą gnić i to spowoduje, że terrarium będzie miało strefy beztlenowe. To będzie śmierdzieć i nie będzie korzystne dla kraba z powodu rozwijających się tam bakterii. Drugi powód - torf zawsze troche zmiękcza i zakwasza wodę, a kraby dobrze się czują raczej w wodzie zasadowej lub obojętnej i twardej. Zmiękczenie powoduje obniżenie zawartości wapnia i magnezu, a to z kolei, może doprowadzić do odwapnienia kraba (krab może zacząć tracić kończyny, nie będzie przechodził wylinki albo przejdzie ją, ale będzie miał słabszy pancerz; nie mówiąc już o kolorach). Jak już chcesz krabom załatwić coś ekstra, to już lepiej nasyp im tzw. piasku koralowego (piasek z wapieni - można go dostać w sklepach akwarystycznych). Jest bielusieńki i bardzo ladnie wygląda, a do tego zwiększa zawartość wapnia w wodzie. Krabom na pweno spodoba się kopanie w takim piasku.
opracowanie:

Pytanie: Ostatnio widziałem na północy Polski najprawdziwszego w świecie kraba. Czy to możliwe, żeby uciekł komuś z akwarium?

Odpowiedź: Najprawdopodobniej nie. W Polsce żyją przynajmniej dwa gatunki krabów zawleczonych tutaj przypuszczalnie w wodach balasowych statków. Są to chinski krab wełnistoręki i krabik amerykański. Kraby tę są określnae przez biologów mianem "biośmieci" i zagrażają rodzimym gatunkom zwierząt żywiących się podobnie jak one i zamieszkujących te same tereny. Kraby te łatwo dostosowują się bowiem do nowych warunków. Więcej o krabie wełnistorękim można przeczytać na tej stronie: http://www.kraby.pl/artykuly.php?p=warta.txt
opracowanie:

Moj krab mial wylinke! Co teraz dawac mu do jedzenia i jak dlugo pozostawic stary pancerz w akwarium?

Nie ma zadnej specjalnej diety na taka okazje. Jesli krabik wogole chce jesc mozna go karmic tym co zawsze. Krab na drugi-trzeci dzien po wylince zjada swoj stary pancerze zeby uzupelnic ilosc wapnia potrzebnego do prawidlowego rozwoju. Dlatego pancerz pozostawiamy w akwa na powiedzmy ok. 4 dni.

Czy kraba da sie oswoic?

Tak! Nalezy jednak miec swiadomosc co to oznacza: krab nie bedzie sie nas bal i nie bedzie uciekal podczas grzebania w akwarium, poza tym bedzie mozna go brac na rece bo nie bedzie szczypal... ale kraby nie sa w stanie oswoic sie az tak bardzo jak inne domowe zwierzatka... :(

Nie wiem co zrobic z krabem jesli bede myc akwarium...

W tej sytuacji bardzo przydatna okazuje sie np. miarka kuchenna (taka plastikowa ok. litrowej pojemnosci). Zeby "bezbolesnie" zlapac kraba zaganiamy go w rog akwarium, kladziemy obok niego pojemnik a nastepnie z drugiej strony wystarczy go dotknac (podraznic) to sam wskoczy do miarki. Potem tylko wystarczy go wyciagnac, przykryc czyms zeby nie uciekl i mamy sporo czasu na robienie porzadkow... ;)

Czy zamiast grzalki wystarczy lampka np. 30W a jesli nie to jaka...?

Wszystko zalezy od wielkosci akwarium i temperatury w pomieszczeniu. Ja z powodzeniem uzywam zarowki 60W, ale gdy temperatura w pokoju spada duzo ponizej 20 stopni to ogrzanie calego akwarium tylko za pomoca takiej lampki staje sie wlasciwie niemozliwe. Wazne jest zeby w takiej sytuacji zblizyc jak najbardziej zrodlo swiatla do szyby akwarium. Dzieki temu, mimo iz chwilowo spadnie temperatura wody, kraby beda mogly wyjsc na lad i ogrzac sie przez jakis czas.

Czy krab moze miec sztuczna roslinke?

Oczywiscie, ze moze. Musisz sie jednak liczyc z tym, ze jesli ja za slabo przymocujesz to krab predzej czy pozniej wyciagnie ja z podloza... trzeba sie przyzwyczaic... kraby to urodzone rozrabiaki :)


Strona glowna | Wstep | Co u Stefana? | Hodowla | Ciekawostki | Galeria zdjec | Inne kraby | FAQ | Kuchnia :) | Ksiega gosci | Ankieta | Forum | Chat | Linki
Copyright (C) 2001-2004 by bronek